Past membership of UFC

List of members of Union Finance Committee, Session 2013

Chairperson (Financial Secretary)
委員會主席(財務秘書)
HSU Yin Man
許彥文
Secretary (Administrative Secretary)
委員會秘書(行政秘書)
LO John
羅雋
Member (Honorary Treasurer)
委員(榮譽司庫)
Dr Winnie LEUNG Siu Ching
梁小菁博士
Member (President)
委員(會長)
TANG Laurence Yat Long
鄧日朗
Member (Financial Secretary of Sports Association)
委員(體育聯會財務秘書)
CHIU Ho Ting
趙浩霆
Member (Financial Secretary of Cultural Association)
委員(文化聯會財務秘書)
WONG Ching Yee
黃靖貽
Member (Financial Secretary ofIndependent Clubs Association)
委員(學社聯會財務秘書)
SONG Jing Yi
宋婧宜
Member (Financial Secretary of Architectural Society)
委員(建築學會財務秘書)
WONG Wing Kwan
黃詠筠
Member (Financial Secretary of Arts Association)
委員(文學院學生會財務秘書)
SHIKATA Hisa
四方緋紗
Member (Financial Secretary of Business and Economics Association)
委員(經濟及工商管理學會財務秘書)
CHEUNG Tsz Hin
張梓軒
Member (Financial Secretary of Dental Society)
委員(牙科學會財務秘書)
LEUNG Ho Yee
梁皓怡
Member (Financial Secretary of Education Society)
委員(教育學會財務秘書)
WU Chor Kiu
胡楚翹
Member (Financial Secretary of Engineering Society)
委員(工程學會財務秘書)
WANG Yan Yu
王欣瑜
Member (Financial Secretary of Law Association)
委員(法律學會財務秘書)
CHENG Ho Yee
鄭皓怡
Member (Financial Secretary of Medical Society)
委員(醫學會財務秘書)
CHONG Yau Chun
莊友俊
Member (Financial Secretary of Science Society)
委員(理學會財務秘書)
CHEUNG Cheuk Kin
張卓鍵
Member (Financial Secretary of Social Sciences Society)
委員(社會科學學會財務秘書)
LI Cheuk Wing
李卓穎
Members (non-executive Councillors)
委員(非幹事評議員)
LEUNG Kai Tung
梁啟東
WONG Wing Long Leo
黃穎朗

List of members of Union Finance Committee, Session 2014

Chairperson (Financial Secretary)
委員會主席(財務秘書)
NG Wing Yip Brenton
吳永業
Secretary (Administrative Secretary)
委員會秘書(行政秘書)
NG Kwok Wai
伍國威
Member (Honorary Treasurer)
委員(榮譽司庫)
Dr Winnie LEUNG Siu Ching
梁小菁博士
Member (President)
委員(會長)
LEUNG Lai Kwok Yvonne
梁麗幗
Member (Financial Secretary of Sports Association)
委員(體育聯會財務秘書)
FUNG Sze Wan
馮思允
Member (Financial Secretary of Cultural Association)
委員(文化聯會財務秘書)
LAM Tsz Fung
林梓峰
Member (Financial Secretary ofIndependent Clubs Association)
委員(學社聯會財務秘書)
WONG Leung Sit
黃良燮
Member (Council appointed Rep. from Architectural Society)
委員(評議會委任建築學會會代表)
IP Ching Hei Iris
葉靜希
Member (Council appointed Rep. from Arts Association)
委員(評議會委任文學院學生會代表)
LEE Siu Ho
李少豪
Member (Council appointed Rep. from Business and Economics Association)
委員(評議會委任經濟及工商管理學會代表)
CHAN Chi Hun
陳志鏗
Member (Council appointed Rep. from Dental Society)
委員(評議會委任牙科學會代表)
YUEN Ki Hin
袁麒軒
Member (Council appointed Rep. from Education Society)
委員(評議會委任教育學會代表)
MOK Hoi Kiu
莫凱喬
Member (Council appointed Rep. from Engineering Society)
委員(評議會委任工程學會代表)
CHEUNG Ka Lun
張加倫
Member (Council appointed Rep. from Law Association)
委員(評議會委任法律學會代表)
CHAN Tsz Man
陳子文
Member (Council appointed Rep. from Medical Society)
委員(評議會委任醫學會代表)
CHU Ho Yin
朱浩賢
Member (Council appointed Rep. from Science Society)
委員(評議會委任理學會代表)
TANG Kit Lam
鄧傑臨
Member (Council appointed Rep. from Social Sciences Society)
委員(評議會委任社會科學學會代表)
CHEN Mui
陳玫
Member (Council appointed Rep. from Undergrad)
委員(評議會委任學苑代表)
YUEN Yuen Lung
袁源隆
Members (non-executive Councillors)
委員(非幹事評議員)
CHAN Sze Lam
陳思霖
CHENG Pui Chung
程沛聰

List of members of Union Finance Committee, Session 2015

Chairperson (Financial Secretary)
委員會主席(財務秘書)
WONG Tsz Yan
王子欣
Secretary (Administrative Secretary)
委員會秘書(行政秘書)
LAI Yuen Chi
黎沅慈
Member (Honorary Treasurer)
委員(榮譽司庫)
Dr Winnie LEUNG Siu Ching
梁小菁博士
Member (President)
委員(會長)
FUNG Jing En
馮敬恩
Member (Financial Secretary of Sports Association)
委員(體育聯會財務秘書)
LAU Ka Chun
劉嘉晉
Member (Financial Secretary of Cultural Association)
委員(文化聯會財務秘書)
LO Lai Ching
羅麗貞
Member (Financial Secretary ofIndependent Clubs Association)
委員(學社聯會財務秘書)
CHAN Hiu Ying
陳曉瑩
Member (Council appointed Rep. from Architectural Society)
委員(評議會委任建築學會會代表)
LEUNG Ka Wai
梁家慧
Member (Council appointed Rep. from Arts Association)
委員(評議會委任文學院學生會代表)
TSANG Yee Tak
曾懿德
Member (Council appointed Rep. from Business and Economics Association)
委員(評議會委任經濟及工商管理學會代表)
TSANG Kai Hong
曾啟康
Member (Council appointed Rep. from Dental Society)
委員(評議會委任牙科學會代表)
LEUNG Yu Yan
梁予恩
Member (Council appointed Rep. from Education Society)
委員(評議會委任教育學會代表)
CHAN Mei Yiu
陳美瑤
Member (Council appointed Rep. from Engineering Society)
委員(評議會委任工程學會代表)
TO Man Yiu
杜敏瑤
Member (Council appointed Rep. from Law Association)
委員(評議會委任法律學會代表)
LAM Man Wan
林曼雲
Member (Council appointed Rep. from Medical Society)
委員(評議會委任醫學會代表)
CHEUNG Chun Yiu
張駿堯
Member (Council appointed Rep. from Science Society)
委員(評議會委任理學會代表)
HO Cheuk Hang
何卓衡
Member (Council appointed Rep. from Social Sciences Society)
委員(評議會委任社會科學學會代表)
WAN Hill Wah Erika
尹曉樺
Member (Council appointed Rep. from Campus TV)
委員(評議會委任校園電視代表)
YAU Ming Yiu
丘明曜
Members (non-executive Councillors)
委員(非幹事評議員)
YEUNG Ting Hong Oliver
楊定康 (SKYLHR)
WONG Hing Yi
王馨怡 (LSKHR)
HON Kwan Yuen
韓鈞元 (PC5)

List of members of Union Finance Committee, Session 2016

Chairperson (Financial Secretary)
委員會主席(財務秘書)
MING Cheuk Yin Ricky
明卓彥
Secretary (Administrative Secretary)
委員會秘書(行政秘書)
TONG Ming Lim Benson
唐銘濂
Member (Honorary Treasurer)
委員(榮譽司庫)
Dr. CHEUNG Kie Chung
張祺忠博士
Member (President)
委員(會長)
SUEN Althea
孫曉嵐
Member (Financial Secretary of Sports Association)
委員(體育聯會財務秘書)
CHAN Ka Ki
陳家琪
Member (Financial Secretary of Cultural Association)
委員(文化聯會財務秘書)
CHAN Joelle Astrid
陳明心
Member (Financial Secretary of Independent Clubs Association)
委員(學社聯會財務秘書)
TAM Yan Hang
譚欣行
Member (Council appointed Rep. from Architectural Society)
委員(評議會委任建築學會會代表)
LAI Ho Yeung
黎豪揚
Member (Council appointed Rep. from Arts Association)
委員(評議會委任文學院學生會代表)
WONG Hiu Wai
王曉瑋
Member (Council appointed Rep. from Business and Economics Association)
委員(評議會委任經濟及工商管理學會代表)
NG Wai Ching, Alan
吳偉正
Member (Council appointed Rep. from Dental Society)
委員(評議會委任牙科學會代表)
CHENG Yu Hin
鄭宇軒
Member (Council appointed Rep. from Education Society)
委員(評議會委任教育學會代表)
WONG Wing Sze
黃詠詩
Member (Council appointed Rep. from Engineering Society)
委員(評議會委任工程學會代表)
LO Chi Kiu
盧子蕎
Member (Council appointed Rep. from Law Association)
委員(評議會委任法律學會代表)
YIU Man Ki
姚旻岐
Member (Council appointed Rep. from Medical Society)
委員(評議會委任醫學會代表)
LAM Hor Ying Lilian
林可凝
Member (Council appointed Rep. from Science Society)
委員(評議會委任理學會代表)
CHAN Tsz Fung
陳梓豐
Member (Council appointed Rep. from Social Sciences Society)
委員(評議會委任社會科學學會代表)
FUNG Tsz Chun
馮子俊
Member (Council appointed Rep. from Undergrad)
委員(評議會委任學苑代表)
KU Stephen Bok-Him
顧博謙
Members (non-executive Councillors)
委員(非幹事評議員)
SO Wing Yi
蘇穎宜 (PC3)
LEE Ka Chun Robin James
李嘉俊 (RHR)
CHAN Yik Hong Jonathan
陳奕匡 (SJCR)